Użok – miejscowość w pobliżu Sianek, ale położona już po drugiej stronie grzbietu Karpat. Do I wojny światowej znajdowała się w węgierskiej części państwa Habsburgów, a w okresie międzywojennym w Czechosłowacji. Po II wojnie światowej w granicach ZSRR, a współcześnie w obwodzie zakarpackim na Ukrainie.
Ozdobą Użoka jest postawiona w 1745 r. cerkiew pw. św. Michała Archanioła. Świątynia została w 2013 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO razem z 15 innymi dawnymi drewnianymi cerkwiami z Polski i Ukrainy. Wówczas, wśród ośmiu obiektów z terenu naszego kraju, na liście znalazły się również cerkwie z Turzańska i Smolnika nad Sanem.
Końcem lata 1872 roku książę Adam Sapieha z Krasiczyna zorganizował w okolicach Sianek i Użoka łowy na niedźwiedzie. W polowaniu na zaproszenie księcia uczestniczyli m.in. książę Roman Sanguszko, hr. Adam Zamoyski M. Żółtowski z synem, panowie Leszczyński i Monasterski, a także Juliusz Kossak (1824–1899) z szesnastoletnim wówczas synem Wojciechem (1856–1942). Artysta wykonał dwa albumy ze szkicami akwarelowymi. Jeden z nich przetrwał do naszych czasu i jest przechowywany w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Album pt. „Przygody myśliwskie w Siankach i Użoku” zawiera dwanaście humorystycznych akwarel. Natomiast w 1874 roku malarz ukończył na zlecenie gospodarza łowów cykl czterech większych akwarel pt. „Polowanie na niedźwiedzia”. Do 1939 roku dzieła były przechowywane w Krasiczynie. W późniejszym okresie znajdowały się jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie, a w październiku 2018 roku zostały sprzedane do prywatnej kolekcji za 1 mln. 200 tys. zł. Prace te znane są m.in. z reprodukcji zamieszczonych w 1875 roku na łamach wydawanego w Warszawie „Tygodnika Ilustrowanego”. Na jednej z ze wspomnianych akwarel została uwieczniona cerkiew z Użoka.
Ilustracje
- Reprodukcja obrazu Juliusza Kossaka – w tle cerkiew w Użoku [„Tygodnik Illustrowany”, seria II, t. XVI, nr 414, 4 grudnia 1875, s. 356.]
- Współczesne zdjęcia cerkwi autorstwa Łukasza Bajdy