Pod koniec 2021 roku przy wjazdach na teren powiatu bieszczadzkiego pojawiły się charakterystyczne „witacze”. Oprócz herbu powiatu na tablicach umieszczono wizerunek anioła grającego na skrzypcach. Trudno się dziwić – przecież Bieszczady to kraina, gdzie anioł mówi: dzień dobry!
Anioły od stuleci pojawiają się w sztuce sakralnej. Wizerunki aniołów spotkamy m.in. w zabytkowych świątyniach, muzeach i współczesnych pracowniach ikon. Bieszczadzkie anioły, które odnajdziemy na niemal wszystkich stoiskach z pamiątkami w regionie, odbiegają wyglądem od tych wspomnianych wyżej. Rzeźby, obrazy i obrazki z aniołami, magnesy na lodówkę, ceramiczne i plastikowe figurki… Jedne bardziej artystycznie wykonane, inne mniej. Jedne nostalgiczne i zamyślone, inne wesołe i uśmiechnięte. Jedne duże, drugie całkiem małe. Każdy turysta, jeśli tylko zechce, może przywieźć na pamiątkę z Bieszczadów swojego anioła.
Skąd wzięła się taka popularność skrzydlatych postaci w naszym regionie? Na początku był wiersz Adama Ziemianina, do którego muzykę napisał Krzysztof Myszkowski, a powstała w ten sposób tytułowa piosenka jedenastej płyty zespołu Stare Dobre Małżeństwo – „Bieszczadzkie Anioły”. Album został wydany w 2000 roku, a w latach 2001–2009 odbywał się w Bieszczadach festiwal, który wziął od niego nazwę. Wraz ze wzrostem popularności piosenki i wspomnianej imprezy, w regionie pojawiały się coraz liczniejsze nawiązania do aniołów. Mit bieszczadzkich aniołów rozwinął się na taką skalę, że często wiele osób nie może uwierzyć, że zrodził się zaledwie dwadzieścia lat temu.
![](https://bcdk.pl/wp-content/uploads/2024/08/01-Anioly-przed-pracownia-ikon-w-Cisnej-fot.-B.-Machowski.jpg)
![](https://bcdk.pl/wp-content/uploads/2024/08/02-Aniol-w-zalobie-po-spalonej-cerkwi-Rzezba-Zdzislawa-Pekalskiego-fot.-L.-Bajda-scaled.jpg)
![](https://bcdk.pl/wp-content/uploads/2024/08/03-Anioly-na-deptaku-w-Solinie-fot.-L.-Bajda-scaled.jpg)
![](https://bcdk.pl/wp-content/uploads/2024/08/04-Anioly-na-straganie-przy-drodze-do-Lopienki-fot.-L.-Bajda-scaled.jpg)
![](https://bcdk.pl/wp-content/uploads/2024/08/05-Anioly-pod-cerkwia-w-Komanczy-fot.-L.-Bajda-scaled.jpg)
![](https://bcdk.pl/wp-content/uploads/2024/08/06-Anioly-w-Tarnawie-Niznej-fot.-L.-Bajda-scaled.jpg)
![](https://bcdk.pl/wp-content/uploads/2024/08/07-Anioly-w-centrum-Cisnej-fot.-L.-Bajda-scaled.jpg)
![](https://bcdk.pl/wp-content/uploads/2024/08/08-Anioly-w-kiosku-z-pamiatkami-w-Ustrzykach-Dolnych-fot.-L.-Bajda-scaled.jpg)
![](https://bcdk.pl/wp-content/uploads/2024/08/09-Anioly-w-kiosku-z-pamiatkami-w-Ustrzykach-Dln.fot_.-L.-Bajda-scaled.jpg)
Ilustracje:
- Anioły przed pracownią ikon w Cisnej [fot. B. Machowski]
- Anioł w żałobie po spalonej cerkwi [Rzeźba Zdzisława Pękalskiego, fot. Ł. Bajda]
- Anioły na deptaku w Solinie [fot. Ł. Bajda]
- Anioły na straganie przy drodze do Łopienki [fot. Ł. Bajda]
- Anioły pod cerkwią w Komańczy [fot. Ł. Bajda]
- Anioły w Tarnawie Niżnej [fot. Ł. Bajda]
- Anioły w centrum Cisnej [fot. Ł. Bajda]
- Anioły w kiosku z pamiątkami w Ustrzykach Dolnych [fot. Ł. Bajda]
- Anioły w kiosku z pamiątkami w Ustrzykach Dolnych [fot. Ł. Bajda]