Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Liskowatem to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych powiatu bieszczadzkiego. Jest to jedna z zaledwie czterech zachowanych w naszym kraju cerkwi, które pod względem architektonicznym posiadają cechy stylu bojkowskiego. Oprócz świątyni w Liskowatem chodzi o obiekty ze Smolnika, Równi i Grąziowej (obecnie w skansenie w Sanoku). Unikatowość obiektu z Liskowatego podkreśla również fakt, że jest to jedyna w naszym kraju cerkiew z dwiema kopułami namiotowymi i dachem kalenicowym nad prezbiterium.
Jako data budowy najczęściej podawany jest rok 1832, chociaż część badaczy uważa, że wówczas doszło jedynie do modernizacji starszej świątyni. Po 1951 roku cerkiew była opuszczona, a następnie użytkowano ją jako magazyn. Od 1973 roku do lat 90. XX wieku służyła jako kościół rzymskokatolicki. Na teren cerkiewny prowadzi interesująca, murowana dzwonnica-brama.
W 2014 roku Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki rozpoczęło remont nieużytkowanej od lat świątyni. Wymienione zostały podwaliny oraz wzmocniona kamienna podmurówka. Ponadto dokonano wymiany zniszczonych fragmentów ścian, a cerkiew otrzymała nowe poszycie gontowe. Bieszczadzki TOnZ podejmuje starania o pozyskanie środków na dalsze prace. W planach jest m.in. rekonstrukcja pierwotnego wyglądu przednawia (tzw. babiniec), które posiadało dwa poziomy i zewnętrzną galerię. Inicjatywę można wspierać dobrowolnymi wpłatami na konto TOnZ Odział Bieszczadzki z dopiskiem „remont cerkwi w Liskowatem”.
Przy cerkwi zachował się rozległy cmentarz z wieloma interesującymi nagrobkami. Pochowani zostali tutaj m.in. parochowie Liskowatego, księża Anatol Kordasewycz (1853–1929) i Antin Fedorjak (1880–1950) razem z małżonkami. Warto zwrócić uwagę na nagrobek Teodora Hrabowycza (zm. 1921), nauczyciela ukraińskiego gimnazjum akademickiego we Lwowie. Na cmentarzu w Liskowatem spoczął również leśniczy Władysław Klocek (zm. 1929), który przez lata pracował w państwowym Nadleśnictwie Michowa. Był to lokalny działacz społeczny, należał do inicjatorów budowy kościoła rzymskokatolickiego i domu ludowego w Krościenku. Pełnił funkcje wójta jednowioskowych gmin Krościenko i Liskowate, a przez wiele lat był członkiem Wydziału Powiatowego w Dobromilu. Zasiadał również we władzach międzywojennego Związku Leśników. Władysław Klocek zmarł 20 maja 1929 roku, podczas odbiórki drewna na zrębie.











Fot. Ł. Bajda